Mūsų namuose yra daug paslėptų veiksnių, kurie gali turėti neigiamos įtakos mūsų psichinei būklei, o švara čia vaidina pagrindinį vaidmenį. Nuotaiką gali sugadinti ne tik purvas ir dulkės, bet ir kai kurie daiktai, kurie seniai tapo nereikalingi, tačiau vis tiek užima vietą. Portalas Citata.lt išsiaiškino, ką geriausia išnešti iš namų.
Nešvarūs dalykai
Vienas iš tokių dalykų yra sutepti daiktai. Kai esame geros nuotaikos, pasaulis atrodo šviesus ir spalvingas. Tačiau net nedidelė dėmė ant veidrodžio ar dulkių ant baldų gali sugriauti šią džiaugsmingą atmosferą ir priversti mus jaustis nepatogiai. Atsikratę nešvarumų pertekliaus namuose taip pat išvalysime mintis ir palaikysime pozityvią nuotaiką.
Viskas, kas sugedo
Jūsų namuose gali slypėti daug dalykų, kurie tyliai griauna jūsų psichinę būseną. Vienas iš šių veiksnių – sulūžę daiktai, kurių dėl kažkokių priežasčių negalime nuspręsti išmesti.
Skiedros ant puoduko, įtrūkimai lėkštėje, nuo dekoratyvinių daiktų nulūžusios detalės – visa tai, nuolat krentant į akis, užgriozdina mūsų mintis ir gali sukelti susierzinimo ir nepasitenkinimo jausmą. Tokių dalykų naudojimas tik sustiprina šį poveikį ir gali neigiamai paveikti jūsų nuotaiką.
Mirksinčios lemputės
Kitas nepastebimas veiksnys, turintis įtakos psichinei būklei, yra elektros prietaisai su mirgančiais jutikliais. Raudonos lemputės, mirksintys šviesos diodai, šviečiantys skaičiai laikrodyje – visa tai gali sukelti dirginimą ir trikdžius, ypač naktį. Todėl prieš einant miegoti visus prietaisus su mirgančiais indikatoriais rekomenduojama užsandarinti arba padėti į atokią vietą.
Dalykai su neigiamomis asociacijomis
Taip pat svarbu atsikratyti dalykų, susijusių su blogais prisiminimais. Buvusių partnerių dovanos, prisiminimai, primenantys nelaimingus įvykius ar mirusius žmones, gali sukelti neigiamų emocijų ir sumažinti psichinę savijautą. Todėl namuose nederėtų palikti blogas asociacijas sukeliančių daiktų, geriau jų atsikratyti ir aplink save sukurti pozityvumo ir harmonijos atmosferą.
Nemalonų garsą skleidžiantys objektai
Vienas iš šių veiksnių – nemalonūs garsai, kurie gali tapti galingu streso ir diskomforto šaltiniu. Tiksi senas laikrodis, girgždanti parketlentė ar spintos durys – visi šie garsai gali sukelti neigiamas emocijas ir nuolat kelti diskomfortą. Norėdami to atsikratyti, pabandykite sutepti mechanizmus arba pakeisti juos naujais.
Niūrios scenos dekore
Kitas negatyvumo šaltinis gali būti aksesuarai tamsiomis temomis. Gotikinės figūrėlės, sunkios žvakidės ar niūrūs paveikslai ant sienų gali sukurti jūsų namuose slegiančią atmosferą ir apsunkinti poilsį po darbo dienos. Todėl verta atkreipti dėmesį į aplinką ir atsikratyti visų priedų, kurie gali sukelti diskomfortą ar neigiamas emocijas.
Svarbu spalva
Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į spalvų schemą savo namuose. Kai kurios spalvos gali sukelti agresiją ar nerimą, pavyzdžiui, raudona ir juoda. Psichologai rekomenduoja vengti tokių derinių, kad nepatirtumėte streso ir netaptumėte pernelyg irzlūs.
Per ryškūs atspalviai, kurie gali sukelti jutiminę hiperstimuliaciją ir neigiamai paveikti emocinę būseną. Rūgštinės spalvos, spalvingi atspaudai ir kontrastingi atspalviai gali perkrauti regos nervus ir sukelti smegenų nuovargį. Todėl svarbu išlaikyti pusiausvyrą ir vengti per didelio ryškumo interjere, kad neperkrautumėte savęs emociškai.
Nesėkmės priminimas
Kitas aspektas, į kurį reikia atsižvelgti, yra daiktai, primenantys nesėkmę. Neuždaryti geštaltai, tokie kaip treniruokliai, nenaudojami diplomai ar kampe pamiršti daiktai, gali sukelti nepasitenkinimo ir nusivylimo jausmą. Norint to išvengti, svarbu arba užbaigti pradėtas ir atidėtas užduotis, arba atsikratyti daiktų, kurie primena praeities nesėkmes.
Erzinančios smulkmenos
Be to, nepamirškite apie tūkstantį smulkmenų, kurios gali netyčia pakenkti jūsų psichinei būklei. Maži dekoratyviniai daiktai, renkantys dulkes ant lentynų ir lentynų, gali sukelti netvarką ir sudirginti protą. Todėl verta atkreipti dėmesį į kiekvieną smulkmeną savo namuose ir atsikratyti tų, kurios tik pablogina nuotaiką ir trikdo komforto jausmą.
Daug veidrodžių
Išoriniai namų interjero aspektai vaidina svarbų vaidmenį emocinei gerovei. Pavyzdžiui, veidrodžiai, nors ir puikus būdas vizualiai išplėsti erdvę, gali būti nereikalingo streso šaltinis protui. Nuolatinis per daug atspindžių gali sukelti pervargimo ir nuovargio jausmą, o tai savo ruožtu gali sukelti dirglumą ir susikaupimo sumažėjimą.
Netvarka namuose
Kitas emocinę būseną įtakojantis veiksnys – namuose susikaupę daiktai. Perpildyti koridoriai ar kambariai, kur kiekvienas žingsnis yra iššūkis dėl išsibarsčiusių daiktų, gali sukelti stresą ir agresiją. Nuolatinis netvarkos jausmas gali paskatinti streso hormono kortizolio gamybą, todėl pablogėja nuotaika ir sumažėja komforto lygis.
Todėl svarbu atkreipti dėmesį ne tik į estetinius namų interjero aspektus, bet ir į jo funkcionalumą bei patogumą. Darnios aplinkos kūrimas namuose padeda išlaikyti emocinę pusiausvyrą ir gerą savijautą.