20-metę Emiliją iš mirties nagų ištraukė žmonių gerumas – valstybė vaistų nekompensavo

Cistine fibroze serganti Emilija žvelgė mirčiai tiesiai į akis, tačiau neabejingi Lietuvos žmonės suaukojo įspūdingą pinigų sumą ir suteikė į komą panardintai merginai galimybę gyventi. Šiandien 20-metė mergina šypsosi ir dėkoja geradariams, o su istorija susipažinę žmonės neslėpia pykčio – kur valdžios pagalba?

TV3 televizijos laida „Prieš srovę“ daugiau nei metus sekė cistine fibroze sergančios Emilijos istoriją. Archyviniuose kadruose – gležna, prie ligos patalo prikaustyta ir sunkiai prakalbanti mergaitė, kurios laikas šioje žemėje sparčiai tirpo.

Vaistai, reikalingi Emilijos gydymui, kainuoja daug kam protu nesuvokiamą sumą – 17 tūkst. eurų per mėnesį – o Lietuvoje jie nekompensuojami. Laimė, paliesti šios istorijos žmonės suaukojo įspūdingą sumą pinigų – beveik 200 tūkst. eurų.

„Jeigu neišgyvensiu – atleisk“

Šiandien Emilija jau vaikšto, kalba, juokiasi, gamina mylimam tėčiui vakarienę ir net patranko bokso kriaušę. Mergina sunkiai randa žodžius savo dėkingumui apibūdinti ir prisimena lemtingą dieną, kai Lietuvą pasiekė pirmasis vaistų siuntinys.

Vakarą prieš medikai leido Emilijai trumpai telefonu pakalbėti su tėčiu. Rinktis tada jau nebebuvo iš ko – arba mirtis, arba dirbtinė koma.

„Dar norėjau pakalbėti su tėčiu, gal kad jis pabūtų su manimi, bet kadangi nebuvo daug laiko, tiesiog spėjau tėčiui pasakyti: jeigu neišgyvensiu – atleisk“, – prisimindama graudinosi mergina.

Kai į reanimacijos palatą Emilijos tėtis įlėkė su tik ką nupirktais vaistais, dukra jau buvo panardinta į komą.

Praėjo metai ir Emilijos tėtis Andrius mato ją ne ligoninėje, prijungtą prie gyvybę palaikančių aparatų, o savo namuose, darančią kitiems bendraaamžiams įprastas veiklas.

Vaistai vis dar nekompensuojami

Laidos „Prieš srovę“ komanda klausia – ką per šiuos metus nuveikė mūsų valdžia? Ar naujasis vaistas, kuris išgelbėjo Emilijos gyvybę ir suteiktų antrą šansą kitų cistine fibrozine sergančių žmonių gyvenimams, jau kompensuojamas?

Taip pat skaitykite:  Svarbu studentams: ką reikia žinoti apie gydymo paslaugas atvykus gyventi į kitą miestą?

Per metus atsakingi valdininkai spėjo pradėti derybas su vaisto gamintoju, tačiau derybos vis dar nesibaigia ir vaistai toliau kainuoja milžinišką, sunkiai įkandamą sumą.

Buvusi sveikatos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad viskas turėtų vykti daug greičiau.

„Per metus niekas nieko iš esmės neišsprendė. Galiu nudžiuginti, kad jau yra priimti tam tikri sprendimai ir, manau, kad ledai jau pralaužti. Labai svarbu, ką pasakys gamintojas. Nuo jų priklauso, ar jie sutiks tiekti Lietuvai su tam tikromis sąlygomis. <…> Manau, kad šitų sprendimų priėmimui metų laukti nebereikės“, – kalbėjo Seimo narė.

117
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas