Sulaukę pensinio amžiaus, žmonės renkasi įvairius kelius. Vieni nori mėgautis užtarnautu poilsiu, kiti pasirenka tęsti darbą. Tačiau egzistuoja ir dar viena galimybė – pensiją galima atidėti iki penkerių metų, kas gali padidinti jos sumą ateityje.
„Sodra“ pastebi, kad vis mažiau žmonių pasirenka pensijos atidėjimą, tačiau šia tema diskusijų netrūksta.
Dirbti ir gauti pensiją
Socialiniame tinkle netrukus pensinio amžiaus sulauksiantis Stasys pasidalijo savo planais – jis ketina ir toliau dirbti statybų įmonėje, todėl uždavė klausimą, ar apsimoka atidėti pensiją. Jis mąsto apie galimybę gauti didesnę pensiją ateityje, jei ją atidės.
Kita komentatorė pabrėžė, kad pensijos atidėjimas gali būti rizikingas: „Kodėl norite atsisakyti savo pinigų? Juk ateityje gali nutikti įvairių dalykų.“ Tuo tarpu kitas komentatorius teigė, kad atidėti pinigai neišnyks ir ateityje gali atnešti naudos.
Vis mažiau gyventojų atideda pensijas
Pasak „Sodros“ duomenų, šiuo metu pensijos atidėjimo galimybe naudojasi tik keli žmonės. Anksčiau, nuo 1995 metų, pensininkams buvo sudarytos palankesnės sąlygos dirbti ir gauti pensiją, todėl dabar vis daugiau žmonių renkasi dirbti, o ne atidėti pensiją.
Nuo 2018 metų gyventojai privalo pateikti prašymą atidėti pensiją, nurodydami laikotarpį, kuriam ji bus atidėta. Maksimalus atidėjimo laikotarpis yra penkeri metai. Anksčiau buvo galima išreikšti norą atidėti pensiją, tačiau šiuo metu daugelis žmonių nepasinaudoja šia galimybe. Dabar tik apie 800 pensininkų gauna atidėtas pensijas, kai viso senatvės pensijas gauna 623 tūkst. žmonių.
Daugiau dirbančių pensininkų
Tuo pačiu metu „Sodros“ duomenys rodo, kad dirbančių pensininkų skaičius didėja. Šiuo metu Lietuvoje dirba apie 77 tūkst. senatvės pensininkų, palyginti su 74 tūkst. prieš metus. Dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės lieka darbo rinkoje ne tik dėl norų padidinti pajamas, bet ir dėl geresnės sveikatos, darbo patirties ir socialinės interakcijos.
Mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad tie, kurie uždirbo daugiau prieš pensiją, dažniau dirba ir po jos. Vyresnio amžiaus žmonės dažnai motyvuoti ne tik finansinės būtinybės, bet ir noru realizuoti save, mokytis ir jaustis reikalingais visuomenei.
