Pirkėjams turi nemalonių naujienų: šie produktai parduotuvėse neišvengiamai brangs?

Lietuvoje stebimas maisto kainų svyravimas: nors kai kurie produktai pigo, daugelis jų toliau brangsta. Vienas iš tokių produktų yra kava, kurios kainos gali toliau kilti. Tuo pat metu ES įgyvendina griežtesnius aplinkosaugos reikalavimus, galinčius paveikti tiek maisto produktų pasiūlą, tiek kainodarą.

Nauji ES aplinkosaugos reikalavimai

Europos Sąjunga paskelbė kovą su miškų naikinimu, siekdama išsaugoti tvarumą ir biologinę įvairovę. Dėl to buvo priimtas reglamentas, pagal kurį septynių prekių kategorijos – jautiena, kakava, kava, palmių aliejus, kaučiukas, soja ir mediena – bus griežtai tikrinamos. Tiekėjai ir gamintojai, norintys parduoti šiuos produktus ES arba juos eksportuoti, turės pateikti išsamią informaciją apie prekių kilmę, žemės sklypus, kuriuose jos buvo pagamintos, bei atlikti rizikos vertinimą dėl miškų kirtimo.

Tai reiškia, kad gamintojai turės pateikti įrodymus apie žaliavų kilmę, o tiekėjams reikės užtikrinti, kad jų produkcija atitinka naujus aplinkosaugos standartus. Tokie pokyčiai gali sukelti papildomas išlaidas tiekimo grandinėje, kurios gali būti perkeltos pirkėjams.

Prekybininkai ruošiasi reglamento įgyvendinimui

„Maxima“ tvarumo vadovė Asta Šidlauskaitė atkreipė dėmesį, kad ES pasiūlė atidėti reglamento įgyvendinimą 12 mėnesių, tačiau galutinis sprendimas dar laukia Europos Parlamento patvirtinimo. Ji pabrėžė, kad nors reglamento įsigaliojimo terminas nukeltas, ruošiamasi intensyviai, nes pokytis reikalaus daug administracinio darbo ir turės įtakos tiekimo grandinėms visame pasaulyje.

„Lidl Lietuva“ taip pat jau ruošiasi naujiems reikalavimams. Įmonės tvarumo vadovė Monika Anilionė teigė, kad jie jau seniai siekia skaidrumo tiekimo grandinėse, reikalaujant sertifikuotų žaliavų, tokių kaip kava, kakava ar palmių aliejus, kas palengvina reglamento įgyvendinimą. Ji pridūrė, kad įmonė jau dabar nebenaudojama žaliavų iš vietovių, kuriose miškai buvo kertami po 2020 metų, o tai padeda atitikti būsimus reikalavimus.

Taip pat skaitykite:  Kraupi situacija Jonavoje: į laiptinę buvo išmestas 6 mėn. kūdikis

Prognozės dėl kainų pokyčių lieka neaiškios

Prekybos tinklai teigia, kad kol kas sunku tiksliai prognozuoti, kaip reglamentas paveiks produktų kainas. „Iki“ prekybos tinklo komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė pastebėjo, kad pasaulio rinkose sąlygos yra labai permainingos. Kavos ir kakavos žaliavų kainos svyruoja, priklausomai nuo klimato pokyčių, derliaus kiekio ir kitų veiksnių. Nauji reikalavimai taip pat gali paveikti šių produktų kainodarą, priklausomai nuo tiekimo grandinių kompleksiškumo ir žaliavų kilmės.

Ekonomikos ekspertų nuomonė

Ekonomikos mokslų daktarė Viktorija Tauraitė pabrėžė, kad naujojo reglamento įgyvendinimas gali sukelti trumpalaikių sunkumų verslui, tačiau ilgainiui rinka turėtų stabilizuotis. Pasak jos, naujosios taisyklės skatins tvaresnį verslą ir ekologišką gamybą, tačiau tai taip pat gali lemti kainų kilimą, kai įmonės bandys kompensuoti padidėjusias išlaidas.

Ji atkreipė dėmesį į tai, kad vidutiniu laikotarpiu ekonominė nauda dėl tvarumo tiek mikroekonominiu, tiek makroekonominiu lygmenimis gali atsverti išaugusius kaštus, tačiau pirkėjai turėtų pasiruošti tam tikriems kainų svyravimams pereinamuoju laikotarpiu.

Ką tai reiškia pirkėjams?

Lietuvos vartotojai gali tikėtis, kad tam tikrų produktų kainos, ypač susijusių su naujais aplinkosaugos reikalavimais, gali kilti. Kavos, kakavos, jautienos, sojos ir kitų prekių kainos gali padidėti dėl papildomų reikalavimų tiekimo grandinėms. Nepaisant to, ilgainiui rinka turėtų prisitaikyti, o didesnis tvarumo dėmesys gali tapti teigiama ilgalaike tendencija, skatinančia ekologiškesnį vartojimą ir tvaresnį verslą.

552
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
X
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas