Darbuotojai po truputį planuojasi 2025 m. atostogas, tačiau svarbu atminti, jog kai kuriais mėnesiais finansiškai naudingiau atostogauti. LRT.lt apžvelgia, kada darbuotojams labiausiai apsimoka atostogauti kitąmet.
Darbo kodeksas nurodo, kad per metus darbuotojas sukaupia 20 darbo dienų atostogų, kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Numatoma, kad bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų arba trumpesnė kaip 12 darbo dienų, jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę.
Per atostogas darbuotojams mokamas ne darbo užmokestis, o atostoginiai. Jie skaičiuojami pagal tris paskutinius kalendorinius mėnesius. Tarkime, jeigu darbuotojas planuoja atostogas rugpjūtį, atostoginiai bus skaičiuojami pagal vidutinį darbo užmokestį už gegužę, birželį ir liepą.

Skaičiuojant, kiek bus gaunama atostoginių už vieną atostogų dieną, darbo užmokestis padalijamas į dieninį. Kuo mažiau darbo dienų yra per mėnesį, tuo atostoginių suma tampa didesnė.
Tarkime, darbuotojas prieš mokesčius uždirba 1 800 eurų, dirba 5 darbo dienas per savaitę. 2025 m. kovą yra 21 darbo diena, tai per dieną gyventojas tą mėnesį gauna 85,71 euro prieš mokesčius. 2025 m. vasarį bus 20 darbo dienų, tad per dieną darbuotojas uždirbs 90 eurų. Todėl norint per atostogas gauti daugiau atostoginių, svarbu rasti 3 paskutinius mėnesius, kai darbo dienų skaičius buvo mažiausias.
Kaip skaičiavo Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė, atostogauti kitąmet finansiškai palankiausi mėnesiai bus liepa, o mažiausiai palankūs – lapkritis ir gruodis.
„Jei atlyginimas popieriuje siekia 1 800 eurų ir žmogus atostogauja 10 darbo dienų, tai liepą jo atlyginimas būtų 88 eurais didesnis (1 888 eurai vietoje 1 800 eurų), o lapkritį ir gruodį – 69 eurais mažesnis (1 731 euras vietoje 1 800 eurų). Ši taisyklė galioja, tik jei darbuotojo alga yra vienoda per visus metus, nėra jokių priedų, premijų ar ligų, t. y. tų dalykų, kurie keistų vidurkio skaičiavimą“, – pabrėžė ji.
Jei darbuotojas gauna priedų, jam geriausia atostogauti tą mėnesį, prieš kurį tris mėnesius buvo didesnė alga, nei įprasta.
Neapsigauti turėtų ir tie, kuriems kilo atlyginimas. „Pavyzdžiui, jei darbuotojo alga padidinta nuo kovo, jam geriausias pirmas atostogų mėnuo būtų birželis, kai vidurkis bus skaičiuojamas iš kovo, balandžio ir gegužės mėnesio duomenų“, – akcentavo D. Čibirienė.
