„Green White Boys“: nenorėjome leisti merui vėl išnaudoti „Žalgirio“ vardo savo platformai

Policijai pradėjus administracinę teiseną dėl viešosios tvarkos pažeidimo, kai sirgaliai per „Žalgirio“ rungtynes Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui adresavo necenzūrinę skanduotę ir nepadorius gestus, netyla diskusijos dėl išraiškos laisvės ribų. Ar reikia arenose įkaitusias aistras perkelti į teismus? Ar laisvoje šalyje politikai gali būti nušvilpti?

Advokatas Algimantas Šindeikis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Lietuva kalba“ sakė, kad sportas yra politika, o arena tam skirta ir yra, kad žmonės išsakytų savo skanduotes ir poziciją.

„Laisva visuomenė turi balsą pasakyti tai, ką žmonės galvoja. Jeigu kas nors nori tokią teisę iš žmonių atimti, tokiu atveju gali būti, kad tai mūsų laisvės gynyboje yra paskutinė tranšėja. Jeigu miesto meras galėtų nutildyti sirgalius, tai šita valstybė turėtų būti vadinama ne demokratine ar teisine valstybe, o režimu“, – teigia A. Šindeikis.

Tokių režimų yra ir Lietuvos kaimynystėje, sako advokatas, tad Lietuva turėtų įvertinti šią savo laisvę.

„Mano atmintis siekia, kad šios valstybės nepriklausomybės atkūrimas Vilniaus gatvėse prasidėjo nuo tam tikrų sporto įvykių, susijusių taip pat su krepšiniu, su futbolu, su sirgalių išėjimu į gatves. Dar nebuvo Sąjūdžio. Tai buvo viena iš išraiškos formų – kad Lietuva yra valstybė, kuri gali įveikti Maskvos komandas. Tai buvo mūsų istorijos dalis ir tai buvo laisvės dalis. Žmonės, kurie ta laisve naudojasi, parodo, kad laisvė yra gyva“, – svarsto A. Šindeikis.

VU teisės profesorius Vytautas Nekrošius pritaria, kad laisvė išreikšti savo nuomonę yra fundamentali, o politikams taikomos kritikos ribos yra platesnės. Vis dėlto, pasak profesoriaus, laisvė reikšti įsitikinimus neturėtų pažeisti žmogaus garbės ir orumo.

„Galima labai griežtai kritikuoti, išsakyti tam tikrą savo poziciją, bet nenunulinti žmogaus orumo yra labai svarbu“, – teigia V. Nekrošius.

Taip pat skaitykite:  Virš rajono ligoninių – Damoklo kardas: žada persvarstyti, kokie skyriai turėtų užsidaryti

„Green White Boys“ atstovas Ignas Merkys sako, kad situacija yra kur kas gilesnė.

„Pradėkime nuo to, kad jau nuo pat karo pradžios aktyviai pasisakome Ukrainos tema, nuolat vykdome įvairias akcijas, paramos rinkimą. Kitoje pusėje matom merą, kuris yra visiškai kitų vertybių, kuris aktyviai dirba su Rusija ir ne pirmą kartą pasisakome apie merą. Ta garsioji skanduotė „krabas yra rusų kekšė“ naudota jau ir prieš tai“, – sako I. Merkys.

„Green White Boys“ atstovas pasakoja, kad po rungtynių meras ėjo pasveikinti Allison Reed, kuri sėdėjo greta „Žalgirio“ sirgalių, su gauta Lietuvos pilietybe.

„Vėlgi sukilo tas pats principas, kad meras išnaudoja „Žalgirio“ vardą savo platformai ir tiesiog nenorėjome to leisti. Ir ta skanduotė prasidėjo“, – teigia I. Merkys.

Sporto žurnalistas Vidas Mačiulis šioje situacijoje sako esantis „dvilypis“: „Lietuva, krepšinis, „Žalgiris“ man, kaip ir daugeliui, yra brangus dalykas. Kaip ir laisvė. Bet vis dėlto reikia pagalvoti, kur esu ir ar tai reikalinga.“

Kažkur turi būti riba, priduria V. Mačiulis.

Tačiau „Green White Boys“ atstovas sako, kad ribos šioje situacijoje ir nėra peržengiamos: „Tai nėra žeminimas, mes nekalbame apie mero išvaizdą, šeimą ar dar kažką. Mes kalbame apie labai konkretų dalyką. Tai yra mero darbas su Rusija.“

„Žalgirio“ gerbėjų požiūriu, politinė pozicija nepereina į asmeniškumus, tad išreiškiama tribūnose gali ir turi būti.

„Kadangi yra labai plona riba tarp to, ką žmonės gali suprasti, kai yra skanduojama necenzūrinė leksika, aš siūlau, kad „Žalgiris“ nuo šiol galėtų Kauno savivaldybėje susiderinti savo skanduotes, meras jas vizuotų – ir jūs jau skanduojate nebijodami, kad jus perduos policijai“, – ironizuoja diskusijos dalyvis Skirmantas Malinauskas.

Taip pat skaitykite:  Oksana Pikul pripažino skaudžią tiesą: „Sūnų išlaikau viena, tai tenka aukotis“

Pasak S. Malinausko, sportas nuo Antikos laikų buvo aistringas, o norint išgirsti necenzūrinės leksikos eiti į areną nebūtina: „Jeigu šeimose yra aistringi sporto sirgaliai tėvai, jie turbūt ir aštresnį žodį prie vaikų pasako.“

Pašnekovas sako, kad šios situacijos esmė yra tame, kad demokratinėje visuomenėje neturėtų būti diskutuojama apie tai, ar sporto sirgaliai gali nušvilpti ar skanduoti apie politikus.

„Putin – Chuilo“ yra Ukrainos futbolo sirgalių šūkis, kuris paplito po visą pasaulį. Kas gerbia Putiną, sakys, kad Ukrainos sirgaliai yra neteisūs. Aš sakau, kad negali meras, būdamas politiku, kreiptis į teisėsaugą, kur jis turi išskirtinį statusą. Politikai yra patys su teisėsauga susiję, meras dalyvauja renginiuose su Kauno policijos vadovu, kuris, beje, dabar ateis Vilniaus policijai vadovauti. Jis šiuo požiūriu yra išskirtinis, jis yra stipriojoje pusėje“, – aiškina S. Malinauskas.

Tačiau V. Mačiulis sako, kad Kauno mero poziciją palaiko.

„Aš buvau šalia ir nusilenkiu tam, kaip pasielgė meras, – sako žurnalistas. – Priėjo, vienam net patapšnojo per petį. Negirdėjau, ką kalbėjo. Labai gražiai pasielgė. Nei vieni ant kitų spjovė, apsisuko ir nuėjo. Ką galima aiškintis prieš tokią didelę armiją sirgalių?“

Artėjant Kalėdoms reikia susitaikyti ir gyventi toliau, priduria V. Mačiulis. Tačiau „Green White Boys“ atstovai taikos šioje istorijoje nemato.

„Istorija yra negraži tiek dėl teisėsaugos, tiek dėl povandeninių srovių, tiek dėl mero sukuriamo spaudimo „Žalgiriui“. O tai, ką mes darome, mes darome todėl, kad mes turime vertybes. Dėl to mes jas atsinešame į tribūnas ir dėl to mes jų tribūnoje nebijome išsakyti“, – teigia I. Merkys.

1 094
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas