Pagal preliminarius duomenis, gautus iš Vilniuje lapkritį nukritusio lėktuvo juodųjų dėžių, neaptikta jokių įrodymų, kad avarija galėjo įvykti dėl sabotažo ar teroristinio išpuolio. Teisingumo ministerijos (TM) orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovas Laurynas Naujokaitis Eltai patvirtino, kad nėra rasta jokių ženklų, kurie galėtų liudyti apie neteisėtą įsikišimą į aviacijos veiklą.
„Galime tikrai patikinti, kad neturime jokių įrodymų, kad avarija buvo sukėlta sąmoningai. Nei savirašiai, nei įrodymai, surasti avarijos vietoje, to nepatvirtina“, – pirmadienį teigė L. Naujokaitis.
Tyrimo metu buvo išanalizuoti juodųjų dėžių duomenys, kurie parodė, kad pilotai paskutinėmis skrydžio minutėmis kalbėjo tik apie darbo reikalus. „Visi jų pokalbiai buvo susiję tik su skrydžio valdymu, jokios kalbos nebuvo apie asmeninius ar pašalinius dalykus“, – pabrėžė L. Naujokaitis.
Kalbėdamas apie galimą nesusikalbėjimą tarp pilotų ir Vilniaus oro uosto darbuotojų, L. Naujokaitis patikino, kad jei tokių incidentų būtų aptikta, jie bus aprašyti galutinėje tyrimo ataskaitoje. „Mes vertiname visus skrydžio vadovų ir pilotų pokalbius, todėl tyrimo ataskaitoje bus pateikta išsami analizė ir galimos išvados apie tai“, – teigė jis.
Prokuratūra pirmadienį pranešė apie pradėtą juodųjų dėžių duomenų analizę, apimant informaciją iš skrydžio duomenų ir pilotų kabinos pokalbių įrašų. Duomenys buvo nuskaityti Vokietijoje, specialioje laboratorijoje.
L. Naujokaitis paaiškino, kad tyrėjams dar reikia atlikti papildomus veiksmus, kad sinchronizuotų duomenis ir tiksliai atskirtų, kas ir ką kalbėjo. „Savirašius dar turime sinchronizuoti su pasauliniu koordinuotu laiku, kad galėtume tiksliai nustatyti, kas vyko ir kokiais momentais“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie tyrimo trukmę, L. Naujokaitis pažymėjo, kad panašaus tipo tyrimai, kaip buvo atliktas po „Germanwings“ katastrofos, truko apie metus. „Tikimės, kad mums pavyks pasiekti panašius rezultatus per tą patį laikotarpį“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad lapkričio 25 d. Vilniaus apylinkėse, netoli oro uosto, sudužo krovininis lėktuvas, priklausantis Vokietijos DHL kompanijai. Lėktuve buvo keturi įgulos nariai, iš kurių 48 metų Ispanijos pilietis žuvo, o kiti trys – sužeisti, tarp jų vienas ispanas ir vokietis. Antrojo nukentėjusio ispanų piliečio būklė yra sunki.
Pradžioje buvo svarstoma, kad orlaivis galėjo patirti techninių problemų, galimai buvo padaryta piloto klaida arba nesuveikė oro uosto įranga. Iš pradžių taip pat buvo užsiminta apie galimą teroristinį aktą ar sabotažą, tačiau, kaip nurodė prokuratūra, nėra surinkta jokių įrodymų, kurie tai patvirtintų.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl transporto priemonių ar kelių, jų įrenginių netinkamo priežiūros ar remonto bei tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo. Be to, Teisingumo ministerija atlieką savo saugos tyrimą.
Tuo tarpu leidinys „Wall Street Journal“ pranešė, kad vasarą DHL lėktuvais buvo gabenami padegamieji užtaisai, kurie buvo Rusijos slaptos operacijos dalis. Padedant Lietuvos teritorijai, dvi siuntos buvo siunčiamos į Jungtinę Karalystę ir vėliau užsidegė Vokietijoje ir Britanijoje, tačiau šis incidentas nėra tiesiogiai susijęs su Vilniuje įvykusia katastrofa.
