Sąnario skausmas neretai signalizuoja vieną iš rimtų ligų. Ypač jeigu skausmo priežastis nėra patirta trauma. Kaip atskirti artritą nuo artrozės ir kokiais būdais galima numalšinti sąnario skausmą, paaiškina Santaros klinikų gydytoja reumatologė Dalia Miltinienė.
Artritas, artrozė ar sąnario trauma?
„Artritas – sąnario uždegimas. Į ką atkreipti dėmesį? Pagrindiniai simptomai – sąnario patinimas ir skausmas. Beje, skausmas žmogų dažniausiai vargina ryte atsibudus. Sąnarys būna sustingęs, o pramankštinus jį savijauta pagerėja. Jei pajutote šiuos simptomus, o jokios traumos nebuvo, reikėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ir reumatologą“, – artrito simptomus apibūdino gydytoja.
Reumatologė paaiškino, kad artritų yra įvairių. Kartais liga gali pažeisti tik vieną sąnarį, o kartais žmogui gali skaudėti kone visus sąnarius.
„Ilgalaikis, negydomas sąnarių uždegimas gali baigtis sąnarių transformacija, vidaus organų pažeidimais. Jau nekalbant apie tai, kad žmogui gali būti sunku ir skausminga ne tik dirbti, bet ir išsivalyti dantis, pavalgyti“, – atkreipia dėmesį gydytoja ir priduria, kad anksti pradėjus gydyti artritą galima išvengti negrįžtamų pasekmių.
Anot gydytojos, artritas gali išsivystyti po bet kurios persirgtos infekcijos: anginos, šlapimo takų, virškinamojo trakto.
Pasak medikės, artrozei, arba sąnario susidėvėjimui, taip pat būdingas skausmas. Tačiau jis susijęs su fiziniu krūviu ir dažniausiai išsivysto vyresniems žmonėms. Daugiau moterims. Greičiau sąnariai dėvisi ir sportininkams, sunkų fizinį darbą dirbantiesiems, patyrusiems sąnarių traumas. Taip pat rizika susirgti artroze padidėja turintiems antsvorio.
„Jei ilgiau pavaikščiojus skauda kojų sąnarius, o padirbus rankomis – kenčia rankų sąnariai, o pailsėjus po nakties sąnarių gali ir neskaudėti, galima įtarti sąnario susidėvėjimą. Taip pat artrozei, skirtingai nei artritui, nebūdingas patinimas, sąstingis“, – apie artrozės požymius kalba gydyta.
Net skaudančius sąnarius būtina mankštinti
Paklausta, kaip fizinis aktyvumas susijęs su sąnarių ligų prevencija, gydytoja atsakė: „Perkrauti sąnarių nereikia, tačiau judesys jiems yra būtinas. Tik mankštinant sąnarius užtikrinama kremzlės mityba. Net ir sergantį sąnarį per ūmų uždegimą patariame bent šiek tiek mankštinti, judinti. Šioje vietoje yra plona riba – apkrauti, bet neperkrauti sąnario.“
Sąnarių ligomis sergantiems žmonėms gydytoja taip pat patarė laikytis Viduržemio jūros dietos. Tai reiškia, kad į savo meniu reikia įtraukti kuo daugiau žuvies, daržovių, augalinių riebalų, viso grūdo produktų. O štai mėsos ir greitųjų angliavandenių derėtų vengti.
Skaudančius sąnarius gydytoja pirmiausia patarė tepti skausmą malšinančiais geliais, kurių galima įsigyti vaistinėse be recepto.
„Gal tai atrodo ir juokinga, bet tepalai iš tiesų duoda efektą. Pavyzdžiui, tepalai su ibuprofenu, diklofenaku mažina sąnario skausmą, pagerina jo funkciją. Tyrimai skelbia, kad sąnariams padeda visi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Įvairios fizioterapinės priemonės: vonelės, mankštos“, – sako gydytoja reumatologė D. Miltinienė.
