Išaušo popiežiaus Pranciškaus laidotuvių diena: štai kaip viskas vyks

Šiandien pasaulio tikintiesiems išaušo liūdna diena – vyks Velykų pirmadienį mirusio 88-erių popiežiaus Pranciškaus laidotuvės. Štai kaip vyks jo laidotuvės ir kur Šventasis Tėvas atguls amžinojo poilsio.

Vatikanas pirmadienį pranešė, kad Pranciškus mirė nuo insulto, kuris sukėlė komą ir širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimus bei nepakankamumą. Nuo trečiadienio iki penktadienio vakaro atsisveikinti su popiežiaus pašarvotu kūnu suplūdo minios.

Popiežius į bažnyčią įnešė nepretenzingą stilių – atsisakė įmantrių drabužių ir puošnių popiežiaus apartamentų. Jo planuose tai išliko iki pat pabaigos, todėl šarvojimas ir laidotuvės nebus tokie pompastiški, kaip mirus popiežiams būdavo anksčiau.

Popiežiaus Pranciškaus laidotuvės

2024 m. popiežius perrašė laidotuvių apeigas ir supaprastino kelis elementus. Nuo 13 amžiaus popiežių kūnai buvo viešai šarvojami, jų balzamuoti kūnai karste buvo dedami ant iškelto pjedestalo ir pirmiausia su kūnu atsisveikindavo kardinolai, vyskupai ir kiti Bažnyčios nariai, taip pat aukšti Italijos pareigūnai. 

Popiežius Pranciškus to atsisakė – vietoj to trečiadienį procesijos metu karstas su jo kūnu buvo nugabentas į Šventojo Petro baziliką, kur tikintieji suplūdo atsisveikinti. Pranciškus aprengtas popiežiaus drabužiais, ant jo galvos – balta mitra, ant rankų uždėtas rožinis. 

Įprastai popiežiaus laidotuvės vyksta praėjus keturioms–šešioms dienoms po popiežiaus mirties. Popiežius Pranciškus laidojamas šiandien, šeštadienį, balandžio 26-ąją. 

Ankstesni popiežiai buvo laidojami trijuose karstuose: pirmiausia kūnas patalpinamas į kipariso karstą, tuomet į švino karstą, o galiausiai į ąžuolinį arba uosio karstą. Tačiau Pranciškus pakeitė taisykles ir nurodė, kad jis bus laidojamas viename karste, pagamintame iš medžio ir dengtame cinku. 

Karstas buvo uždarytas naktį prieš laidotuves. Popiežiaus veidas uždengiamas baltu šilkiniu šydu, jis laidojamas su maišeliu, kuriame yra jo pontifikato metu nukaldintų monetų, ir „rogito“, arba „aktas“, kuriame trumpai išvardijamos popiežiaus gyvenimo ir pontifikato detalės. Prieš uždarant karstą, jis garsiai perskaitomas. 

Taip pat skaitykite:  Dėl sūnaus mirties Lina kaltina marčią: „Nedalyvauk laidotuvėse, nes mes tave užmušime“

Kaip anksčiau paskelbė Vatikanas, popiežiaus laidotuvės prasidės šeštadienį 10 val. vietos laiku (11 val. Lietuvos laiku) priešais Šventojo Petro baziliką. Nepriklausomai nuo to, kur mirė popiežius, laidotuvės visada vyksta Vatikane, Švento Petro aikštėje. 

Atsisveikinimas prasidės nuo Gedulinių (Requiem) Mišių, kurioms vadovaus kardinolas Giovanni Battista Re, Kardinolų kolegijos, kurią sudaro 252 vyrai, dekanas. 

Dvi su puse valandos trunkančios pamaldos dažniausiai vyksta lotynų kalba. Visas procesas primins įprastas katalikiškas laidotuves, tačiau su popiežiaus apeigų akcentais.

Šveicarų gvardiečiai, nuo 1506 m. saugantys popiežių ir Apaštališkuosius rūmus, atsiklaups, kai bus konsekruojama ostija, palaiminama duona ir vynas, kurie pagal katalikų tradiciją tamp Jėzaus Kristaus kūnu ir krauju.

Bus sakoma homilija arba pamokslas, kuriame bus kalbama apie popiežiaus gyvenimą, tačiau techniškai tai nėra laidotuvių kalba.

Popiežiaus Pranciškaus laidotuvių Mišiomis taip pat prasidės devynių dienų gedulo laikotarpis, vadinamas „novemdiales“, per kurį kardinolai koncelebruos Mišias Pranciškaus atminimui. 

Popiežius bus palaidotas ne Šventojo Petro bazilikoje, kur atgulė daugybė kitų popiežių. Pranciškus paprašė būti palaidotas jam brangioje Santa Maria Maggiore bazilikoje Romoje, kurioje jis dažnai lankydavosi ir melsdavosi prie Mergelės Marijos ikonos.

Tiksliau jis nurodė, kad nori būti palaidotas „laidojimo nišoje, esančioje šoninėje navoje tarp Salus Populi Romani koplyčios ir Sforza Chapel koplyčios“. Jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, palaidotu už Vatikano ribų nuo 1903 m., kai mirė popiežius Leonas XIII. 

Todėl iš pradžių karstas bus nešamas pro vadinamąsias „mirties duris“, esančias į kairę nuo pagrindinio altoriaus Švento Petro bazilikoje, ir nuskambės vienas varpo dūžis. 

Po to karstas procesijos metu bus nešamas iš Šventojo Petro bazilikos į Santa Maria Maggiore baziliką, kur bus palaidotas popiežius. 

Taip pat skaitykite:  Viena garsiausių vizažisčių Reda Mauricienė ryžosi plastinei operacijai: „Skirtumas – lyg diena ir naktis“

Pranciškus paprašė, kad jis būtų palaidotas „žemėje, be ypatingų puošmenų“, bet turėjo vieną prašymą – kad jo popiežiaus vardas būtų užrašytas lotyniškai: Franciscus. 

Vatikanas paskelbė, kad žmonės galės aplankyti popiežiaus Pranciškaus kapą bazilikoje nuo sekmadienio ryto. 

www.tv3.lt

10
Patiko? Pasidalink! Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas