Visi tą omletą prisimena dėl purumo ir elastingumo. Bet kad ir kaip besistengtume, negalėsime atkurti to paties recepto ir pasakysime kodėl. Taip pat parinksime apytikslį būdą, kaip pagaminti purų, praeities skonio omletą.
Tad kodėl omletai sovietiniuose darželiuose buvo tokie purūs, aukšti, beveik be skylučių ir nesutrupėjo pjaustant?
Pirma, kiaušiniai niekada nebuvo plakami, o atsargiai maišomi mentele ar šaukštu. Tai yra, be maišytuvų ir plaktuvų. Plakant mašina (blenderiu, mikseriu) mišinyje susidaro per daug burbuliukų, tad jei norite storo omleto be skylučių (o daugelis taip prisimena), tuomet šiuos prietaisus verčiau pamirškite.
Antra, į mišinį nebuvo įpilta pakankamai pieno. Dabar esame mokomi, kad pieno turi būti tiek, kiek kiaušinių. Vieni pataria sverti kiaušinius, kiti – lukštus užpilti pienu. Už ką? Norint apskaičiuoti reikiamą pieno kiekį.
Tačiau daugelis tų pačių darželių virėjų teigia, kad pieno reikia mažiau. O kartais atskiesdavo vandeniu ketvirtadaliu ar net perpus.
Trečia, jokių miltų ar krakmolo! Dabar taip pat yra tokių patarimų, jie sako, kad tai padeda pasiekti tankį ir elastingumą. Problemų kyla tik dėl puošnumo, o skonis primena kiaušinių tešlą.
Ketvirta, sovietmečiu kiaušinių milteliai ir melanžas buvo gaminami pramoniniu mastu. O jei pastarąją galima nusipirkti dabar, tai su pudra turime aiškią problemą. Taigi, būtent šie milteliai kartu su melanžu (tiesą sakant, tai yra trynio ir baltumo mišinys, artimas natūraliam deriniui) suteikė būtent tankiausią ir elastingiausią omleto kokybę pagal GOST.
Ir penkta – viskas priklauso nuo formos! Kad omletas išeitų aukštas, purus ir tankus, be viso kito, reikia ir teisingos formos. Tai aukšti šonai, nedidelis tūris ir storos sienos. Tai yra, jei paimsite formą kaip keksiuką ar duonos kepalą, tada omletas bus aukštas ir purus.
Dar pora paslapčių iš tų pačių darželio virėjų:
- Omletai kepami orkaitėje, geriausia sudėti į kepimo skardą su verdančiu vandeniu, o iki patiekimo jų iš orkaitės neištraukti.
- Gatavą omletą supjaustykite sausu peiliu ir dėkite į drungnas lėkštes. Tada niekas nenukris.
- Formos sienelės išteptos sviestu. Yra rekomendacijų į omleto mišinį įpilti aliejaus. Taip, galite, bet tada atsiras daugybė skylių, kurių ne visada norite gauti, o aliejus labai apsunkina omletą, todėl jis dažnai nukris viduryje.
Kaip iš vaikystės virti purų omletą?
Paimkite 3 didelius kiaušinius. Jei juos sulaužysite, paprastai į matavimo puodelį gausite apie 170 ml kiaušinių masės. Tai reiškia, kad mums reikės 100 ml pieno ir 50-70 ml vandens. Visi ingredientai turi būti kambario temperatūros.
Kiaušinius sumaišykite su vandeniu ir pienu. Pradėkite maišyti šakute arba mentele. Jokio plakimo! Pagardinkite žiupsneliu druskos.
Paimkite mažo skersmens ir gana aukštą formą. Pavyzdžiui, iš Velykų pyrago ar prie duonos. Dugną ir sieneles patepkite sviestu.
Kiaušinių mišinį supilkite į formą ir pašaukite į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę 30 minučių. Tada išjunkite ugnį ir palikite omletą ten dar porai minučių. Išimkite keptuvę ir apverskite ją ant šiltos, plokščios lėkštės, delnu lengvai patapšnodami dugną. Jokių staigių judesių!
Jei viską padarėte teisingai, gausite tokį omletą. Beveik kaip darželis!