Rugsėjo 11 dieną, apie 10.51 val. Į Šiaulių ligoninę iš Kelmės rajone esančių namų pristatytas vaikas, kuris galimai išgėrė kanalizacijos valymui skirto skysčio „Kurmis“. Specialistai įspėja, ką svarbu žinoti kiekvienam, kaip atpažinti apsinuodijimą, kaip elgtis jam įvykus ir kokių veiksmų imtis, kad apsinuodijimo tikimybė būtų kuo mažesnė.
Dėl apsinuodijimo 2022 m. gimęs mažametis buvo paguldytas į ligoninę. Kaip anksčiau teigė policijos atstovai, aplinkybės dar tikslinamos.
Paaiškėjo, kad vienerių vaikas galimai išgėrė populiaraus chemikalo, tačiau nėra aišku – tik prisilietė prie jo lūpomis ar gurkštelėjo.
Iki apsinuodijimo – vos vienas žingsnis
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos socialiniuose tinkluose dalinosi priminimais, kad tvarkantis namus, tampa sunkiau užtikrinti vaių saugumą, nes valymo priemonės gali ilgiau būti vaikams lengvai pasiekiamoje vietoje, todėl didėja apsinuodijimo tikimybė.
„Svarbu nepamiršti, kad apsinuodyti vaikas gali ne tik priemonės prarijęs, bet ir šios įkvėpęs, taip pat priemonei patekus ant odos, gleivinių“, – rašoma viename iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos įrašų feisbuke.
Kone dažniausiai namuose sutinkamos medžiagos gali būti ėsdinančios arba putojančios. Ėsdinančioms medžiagoms priskiriami orkaičių, unitazų, vamzdynų valikliai, balikliai.
„Prarijus, patekus ant odos net ir nedideliais kiekiais, sukelia cheminį nudegimą. Įkvėpus šios medžiagos gali stipriai dirginti kvėpavimo takus, sukelti dusulį, kosulį“, – apie kylančius pavojus rašė tarnyba.
Primenama, kad niekada negalima tarpusavyje maišyti kelių rūšių valiklių, nes sumaišius rūgštinį valiklį su turinčiu chloro, gali išsiskirti pavojingi chloro garai. Jų įkvėpus yra smarkiai sudirginami kėpavimo takai, gali pasireikšti dusulys.
Dar viena dažnai randama priemonė – indaplovių ar skalbimo kapsulės, kurias prarijus stipriai sudirginamas virškinamasis traktas, gali įvykti cheminis nudegimas. Be to, vaikams jos primena saldainius, tad yra ypač patrauklios.
Putojančioms medžiagoms priskiriami indų ar grindų plovikliai, muilai, kurie gali sukelti virškinamojo trakto dirginimą, vėmimą, viduriavimą. „Šios medžiagos ypač pavojingos jomis paspringus ar prasidėjus vėmimui su putomis“, – priduriama.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba primena, ką būtina žinoti naudojant chemines valymo priemones:
- Chemijos produktus laikykite atskirai nuo maisto produktų, vaikams nepasiekiamoje vietoje;
- Visas medžiagas laikykite originaliose pakuotėse;
- Jei valoma patalpa maža – neužsidarykite;
- Net ir naudojimo metu, preparato pakuotę laikykite uždarytą;
- Naudodami stipriai ėsdinančias medžiagas, dėvėkite gumines pirštines;
- Prieš išmesdami cheminį nudegimą galinčių sukelti priemonių pakuotes, jas išplaukite.
