Kur tai matyta: už valandą – 800 eurų! Sveikatos patikrinimas – pasityčiojimas iš vairuotojų?

Lietuvoje vairuotojams nustatyta privaloma sveikatos patikra, kurios tikslas – užtikrinti jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumą. Tačiau artėjant griežtesnėms taisyklėms, kai negaliojanti medicininė pažyma taps priežastimi netekti vairuotojo pažymėjimo, daugelis skundžiasi pačiu patikrinimo procesu. Kritikai teigia, kad trumpas, vos kelias minutes užtrunkantis patikrinimas nesuteikia jokios realios garantijos dėl saugumo, o už tokią paslaugą tenka mokėti nemenkas sumas.

Tokia nuomone pasidalijo ir komunikacijos specialistas Jaunius Špakauskas, savo socialinio tinklo paskyroje paviešinęs įrašą: „Už 3 minutes – 40 eurų, arba 800 eurų už valandą. Va čia tai atlyginimas!“

40 eurų už 30 sekundžių?

Špakauskas pasidalijo savo patirtimi, kai už 40 eurų privačioje klinikoje atliko „patikrinimą“. Anot jo, pas savo šeimos gydytoją jis galėtų patekti tik po trijų savaičių, o toje pačioje klinikoje psichiatras per nuotolį atliktų įvertinimą už papildomą mokestį.

„Psichikos netikrina, bet už 20 eurų išrašo pažymą, nes per kamerą mato, kad nieko baisaus su tavimi nėra. O jei bandysi skambinti į valstybinę įstaigą, neatsiliepia niekas. Tai natūralu – privatininkai riebiai uždirba, kai tave patikrina. O gal net nepatikrina, tik užpildo popierius“, – rašė jis.

Špakauskas, sekęs laiką, nurodė, kad visos procedūros truko tik 3 minutes, iš kurių 30 sekundžių buvo tiesiog sveikatos klausimai ir akių testas. Pasak jo, nors tai nesudėtinga sveikam žmogui, tačiau „daktaras net nesivargino patikrinti, ar tikrai nieko nesukčiaujate“.

Ar tai turi ką nors bendro su saugumu?

Anot Špakausko, šis patikrinimas neturi nieko bendro su eismo saugumu ar vairuotojo sveikata. Jis įžvelgia, kad šiuo atveju veikia „korupcijos schema“, pagal kurią privačios klinikos už paslaugas ima didelius pinigus, o pačios paslaugos nėra nei efektyvios, nei reikalingos. Vyras ironizuoja, kad jei žmogus būtų visiškai nesveikas, tai už 40 eurų galėtų gauti „pažymą“, nors realiai neturėtų vairuoti.

Taip pat skaitykite:  Princo Williamo meiluže vadinama Rose Hanbury nutraukė tylą

„Galbūt tai labai praverstų, jei žmogus visiškai neturėtų regos, negalėtų laikyti vairo, ar būtų psichiškai nestabilus – tada 40 eurų būtų solidi investicija, nes daugiau nebūtų galima gauti. Bet sveikam žmogui tai absurdiška“, – sakė jis.

Kada vairuotojams privaloma tikrintis sveikatą?

Pagal Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), 2023 metų pabaigoje pasikeitė vairuotojų sveikatos tikrinimo terminai. Iki 65 metų vairuotojai turi atlikti sveikatos patikrą kas 10 metų, nuo 66 iki 79 metų – kas 5 metus, o vyresni nei 80 metų vairuotojai – kas 2 metus.

Vairuotojo sveikatą tikrina šeimos gydytojas, o psichikos būklę privalomai vertina psichiatras. Patikrinimą galima atlikti bet kurioje įstaigoje, kuri teikia šias paslaugas.

Nuo 2025 metų sausio 1 d. be galiojančios medicininės pažymos vairuotojo pažymėjimas nebus galiojantis. Tai reiškia, kad vairuotojai turės nuolat turėti galiojančią medicininę pažymą, o ne tik keisdami vairuotojo pažymėjimą.

Vairuotojai ragina pasitikrinti sveikatą kuo skubiau

Nuo 2023 metų lapkričio sveikatą pasitikrino daugiau nei 200 tūkst. vairuotojų, tačiau tiek pat jų to dar nepadarė. Ministerija ragina skubėti atlikti patikrinimą, nes pasibaigus pažymos galiojimo laikui, vairuotojai nebegalės legaliai vairuoti. Tai galima padaryti per „Vairuotojų portalą“ arba „Regitros“ el. sistemą, suvedus vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą.

SAM pastebi, kad pasyviausiai sveikatą tikrinasi 30-mečiai (12 proc.) ir 65-erių metų amžiaus vairuotojai (11 proc.), todėl šios amžiaus grupės vairuotojai raginami nesistumdyti ir atlikti patikrinimus laiku.

Kodėl tai svarbu?

„Sveikatos patikrinimas padeda užtikrinti saugumą kelyje, nes bloga sveikatos būklė – regos, klausos ar chroninės ligos – gali paveikti vairuotojo elgesį. Reguliarus tikrinimas leidžia laiku pastebėti sveikatos sutrikimus ir koreguoti juos, kad vairuotojai galėtų saugiai vairuoti“, – sako SAM viceministras Aurimas Pečkauskas.

Taip pat skaitykite:  Išplatino įspėjimą dėl neįprasto COVID-19 plitimo Lietuvoje: štai kam gresia susirgti sunkiai

Šeimos gydytoja Alma Astafjeva pabrėžia, kad tikrinimas labai svarbus, nes, pavyzdžiui, cukrinis diabetas ar aukštas kraujospūdis gali paveikti vairuotojo reakcijas ir kelti pavojų saugumui.

571
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas