Didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse, tarp jų „Maxima“, „Iki“ ir „Rimi“, aptikta nesaugi šaltai rūkyta kiaulienos šoninė, pagaminta „Biovela-Utenos mėsa“. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad mėsos gaminiai supakuoti į 140 g pakuotes ir juose rasta patogeninių mikroorganizmų – L. monocytogenes.
Pavojingos partijos informacija
Nesaugių gaminių partijos numeris yra 241013002, o galiojimo laikas – gruodžio pradžia. Ši mėsa buvo platinama ne tik minėtose parduotuvėse, bet ir kitose, pvz., „Šilas“.
„Nustačius nesaugų produktą, įmonė privalo pagal savo savikontrolės sistemos procedūras susigrąžinti jį iš rinkos ir saugiai sunaikinti“, – teigia VMVT. Gavus informaciją apie nesaugų produktą, vykdomas tyrimas, vertinami dokumentai, o atliktas produkto atsekamumas (nuo gamybos iki platinimo).
Procesas po nesaugo produkto nustatymo
Surinkus visą reikalingą informaciją, ūkio subjektui duodami nurodymai paskelbti informaciją, susigrąžinti produktą iš rinkos ir sunaikinti. Kai kuriais atvejais, inspektoriai dalyvauja ir naikinimo procese, o taip pat surašo maisto įstatymo pažeidimo protokolą. Jeigu produktas buvo išplatintas ir kitose šalyse, informacija siunčiama Europos Komisijai per RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed).
Pavojus dėl listeriozės
Listeria monocytogenes sukelia listeriozę – užkrečiamą ligą, paveikiančią tiek gyvūnus, tiek žmones. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pažymi, kad ši infekcija pastaraisiais metais tapo svarbia visuomenės sveikatos problema daugelyje pasaulio šalių. Ypač pavojinga ji nėščioms moterims, naujagimiams ir suaugusiems asmenims su imunodeficitu.
Infekcija gali pasireikšti įvairiais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, raumenų skausmai, angina, limfmazgių uždegimas, ir netgi gali sukelti vėmimą ar viduriavimą. Jei pakenkiama nervų sistemai, gali atsirasti stiprūs galvos skausmai, sprando sustingimas, pusiausvyros sutrikimas ar traukuliai. Nėščioms moterims listeriozė gali būti persileidimo, naujagimio listeriozės ar vaisiaus mirties priežastimi.
Sukėlėjo ypatybės
Listeria monocytogenes bakterijos yra itin atsparios aplinkos veiksniams. Jos gali daugintis net 4–6 laipsnių temperatūroje, o jų galima rasti dirvožemyje, vandenyje ir maiste. Kaitinamos 62 °C temperatūroje, bakterijos žūva per 35 minutes, tačiau jos išgyvena 6–20 proc. druskos tirpale ir ilgai išlieka piene ar vandenyje.
Infekcijos šaltiniai ir plitimas
Infekcijos rezervuaras ir šaltinis – laukiniai ir naminiai gyvūnai, todėl šios bakterijos yra plačiai paplitusios gamtoje. Užsikrėtimas maistu yra pagrindinis listeriozės plitimo būdas, o gyvūninis maistas, vartojamas be pakankamo šiluminio paruošimo, dažnai tampa infekcijos šaltiniu.
Užsikrėsti galima ir nuo žalių daržovių, nes listerijos dirvožemyje gali patekti tręšiant galvijų mėšlu. Naujagimiai gali užsikrėsti listerioze nėštumo metu per motinos placentą arba gimdymo metu.
Svarbu! Jei pirkote šią prekę, nevalgykite jos ir grąžinkite į parduotuvę. Saugokite save ir savo artimuosius!