Nebūtinai 8 valandos: kaip miega Superžmonės arba Kas tinka daugiafaziam miegui

Miegas yra daugiau nei tik poilsio laikas. Tai gali tapti tikra savęs atradimo ir optimizavimo laboratorija. Jei kada nors stebėjote, kaip miega jūsų augintiniai, galbūt pastebėjote, kad jie dažnai miega trumpais šuoliais visą dieną. Šis natūralus požiūris į miegą, kuris, beje, apima ir pusiau budrumą daugeliui gyvūnų, skiriasi nuo įprasto „8 valandų be pertraukos“ modelio, kurio laikosi dauguma žmonių.

Šiuolaikinės realybės: atsipalaiduokite bėgdami

Šiuolaikinė visuomenė diktuoja savo taisykles: miegoti reikia daug ir kokybiškai, kitaip kita diena bus sunki. Tačiau šis požiūris nėra universalus. Atsižvelgiant į tai, susidomėjimas kyla miego įsilaužėliais – žmonėmis, kurie eksperimentuoja su miego laiku, bandydami priartėti prie genijų, kuriems pavyko minimaliai ilsėtis, pavyzdžiais.

Vienas iš labiausiai žinomų metodų yra daugiafazis miegas. Ši technika apima kelis trumpus miegus per dieną, o tai leidžia sutrumpinti bendrą poilsio laiką iki 5–6 valandų, o kartais ir iki 3.

Istorinis kontekstas: du sapnai

Įdomu tai, kad dviejų miego etapų idėja nėra nauja. Ikiindustrinėje Europoje žmonės miegojo dviem etapais: pirmas miegas prasidėdavo sutemus, po kurio žmonės pabusdavo vidury nakties. Šiuo metu daugelis nuveikė ką nors naudingo ar linksmo, o paskui vėl užmigo. Šis modelis buvo įprastas tol, kol elektros apšvietimas nepakeitė gyvenimo būdo ir įpročių.

Psichiatras Thomas Ware’as savo eksperimentu parodė, kad net ir šiuolaikinėmis sąlygomis, pašalinus dirbtinę šviesą, žmonės pradeda grįžti prie dviejų svajonių. Dalyviai pamažu prisitaikė ir pradėjo miegoti dviem etapais, primenančiais praėjusių amžių gyventojus.

Šiuolaikiniai pavyzdžiai: genijai ir jų įpročiai

Nenuostabu, kad kai kurie puikūs protai ir šiuolaikiniai lyderiai taip pat ėmėsi netradicinio požiūrio į miegą. Pavyzdžiui, Winstonas Churchillis miegojo tik penkias valandas per parą, bet leido sau popietę pailsėti, o tai suskirstė jo dieną į pusantros. Napoleonas ilsėjosi 4 valandas per dieną, o Leonardo da Vinci, sklinda gandai, miegojo šešis kartus po 20 minučių.

Taip pat skaitykite:  Jauki atmosfera: aksesuarai, be kurių neapsieisite 2024 m. rudenį

Architektas Richardas Buckminsteris Fulleris netgi sukūrė savo miego sistemą „Dimaxon“, kuri apėmė trumpus 30 minučių miegus, tačiau dėl nesuderinamumo su aplinkinių įpročiais turėjo jos atsisakyti.

Miegokite mažai ir dažnai

Pagrindinis polifazinio miego tikslas – padidinti produktyvaus budrumo laiką iki 20 ar net 22 valandų, neatimant organizmui reikalingo poilsio. Šio metodo šalininkai mano, kad pasveikti galime vos per dvi valandas. Tai pasiekiama pašalinus lėto miego fazę, kuri užima apie 80% viso poilsio laiko. Greitam pasveikimui pakanka palikti tik REM miego fazes, kai ilsisi smegenys.

REM miego privalumai

Įdomus faktas: REM miego fazės metu sapnai tampa ypač ryškūs ir įsimintini. Tai atveria galimybę kūrybiškumui ir savęs atradimui. Daugiafazio miego šalininkai mano, kad tokie sapnai gali padėti generuoti naujas idėjas ir išspręsti kūrybines problemas. Taigi trumpalaikis poilsis gali ne tik palaikyti budrumą, bet ir skatinti kūrybiškumą.

Įkvėpti iškilių veikėjų, miego įsilaužėliai visame pasaulyje eksperimentuoja su įvairiais poilsio režimais – nuo ​​jau minėto „Dymaxon“ iki griežtesnių grafikų. Pavyzdžiui, Nikola Tesla miegojo 2 valandas naktį ir 20 minučių dieną.

Ypatingai išpopuliarėjęs „Uberman“ režimas apima šešis 20 minučių miegus reguliariais intervalais. Šis grafikas tinka ne visiems, ir tik nedaugelis gali prie jo prisitaikyti.

Psichologinė ir fiziologinė adaptacija

Nepaisant polifazinio miego patrauklumo, šio metodo šalininkai žino, kad pradžioje organizmas gali patirti stresą. Galimi sveikatos sutrikimai, nuovargis ir net depresija. Tačiau po prisitaikymo laikotarpio daugelis pastebi, kad gali „išsijungti“ bet kada ir bet kur – tiek automobilyje, tiek biure.

Pasak vadybininkės iš Bostono Mary Staver, pripratimo prie Uberman režimo procesas nebuvo lengvas, tačiau laikui bėgant ji išmoko pabusti be žadintuvo. „Tai tikrai buvo verta“, – priduria ji.

Taip pat skaitykite:  Kodėl Sovietų Sąjungoje antklodžių užvalkalai turėjo skylę viduryje?

Kam tinka daugiafazis miegas?

Miego trūkumas yra šiuolaikinė problema ir ji neišnyks, jei nesumažės streso ir aktyvumo lygis. Net jei žmogus miega reikiamas 7-8 valandas, miego kokybė gali išlikti žema dėl daugelio veiksnių – nuo ​​programėlių ekranų iki miesto šurmulio. Tokiomis sąlygomis polifazinis miegas gali būti sprendimas.

Tačiau svarbu atsiminti, kad jūsų miego grafikas turėtų būti pritaikytas jūsų individualiems poreikiams. 20 minučių režimas šešis kartus per dieną netinka visiems. Praeities genijai miegojo netradiciškai, priklausomai nuo poreikių ir darbo grafiko, kuris dažnai buvo kūrybingo pobūdžio.

Įmonės, pripažįstančios kokybiško miego svarbą produktyvumui, pradeda diegti specialias poilsio patalpas ir lanksčius grafikus. Tačiau kiekvienas turi priimti galutinį sprendimą dėl sau tinkamo miego grafiko, atsižvelgdamas į savo poreikius, gyvenimo būdą ir darbo pobūdį.

Daugiafazis miegas yra įdomi alternatyva tradiciniam 8 valandų miego modeliui, suteikianti daug galimybių padidinti produktyvumą ir kūrybiškumą. Tačiau tai nėra universalus sprendimas. Svarbu ištirti savo ritmus ir nuostatas, kad rastumėte jums tinkančią pusiausvyrą. Juk kiekvienas iš mūsų yra unikalus, o kas tinka vienam, gali netikti kitam.

115
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas