Neabejotinai jūsų namų ūkis jums papasakojo, kaip katė staiga atsigauna ir likus kelioms minutėms iki jūsų grįžimo namo užsuka stebėjimo postą prie lauko durų? Šis nuostabus reiškinys, kurį daugelis augintinių savininkų laiko beveik mistišku, iš tikrųjų turi visiškai mokslinį paaiškinimą.
Kaip ir šunys, žinomi dėl savo lojalumo ir gebėjimo pajusti šeimininkų atėjimą, taip ir katės demonstruoja nuostabų talentą „numatyti“ savo šeimininkų sugrįžimą. Tačiau, priešingai populiariam įsitikinimui apie antgamtinius mūsų pūkuotų draugų sugebėjimus, mokslininkai atskleidė daugybę paaiškinamų veiksnių, patvirtinančių tokį elgesį.
Pasinerkime į kačių suvokimo pasaulį ir atraskime nuostabius mechanizmus, slypinčius už jų akivaizdžių ekstrasensorinių gebėjimų.
Pagrindiniai veiksniai, įtakojantys kačių gebėjimą numatyti šeimininko sugrįžimą
1. Įpročiai ir rutina
Katės yra padarai, kurie labai vertina savo gyvenimo stabilumą ir nuspėjamumą. Šis nuoseklumo poreikis vaidina pagrindinį vaidmenį jų gebėjime „numatyti“ savininko sugrįžimą.
Katėms stabilumas yra ne tik pirmenybė, bet ir būtinybė. Gamtoje aplinkos nuspėjamumas yra tiesiogiai susijęs su išlikimu. Naminės katės, nors ir nekelia grėsmės iš laukinės gamtos, išlaikė šį poreikį savo DNR. Stabili aplinka padeda jiems jaustis saugiai ir patogiai.
Kaip katės prisimena savo šeimininko kasdienybę?
Katės turi nuostabų gebėjimą pastebėti ir prisiminti besikartojančius įvykius. Jie atidžiai stebi savo šeimininkus, pažymi maitinimo, žaidimų ir, žinoma, išvykimo ir grįžimo namo laiką. Laikui bėgant šie stebėjimai sudaro aiškų vaizdą katės smegenyse apie jų žmogaus kasdienybę.
Kačių, prisitaikančių prie žmogaus režimo, pavyzdžiai:
- Daugelis kačių pradeda suaktyvėti likus 15-20 minučių iki įprasto šeimininko sugrįžimo laiko.
- Kai kurie augintiniai užima „stebėjimo postą“ prie lango ar durų ir laukia šeimininko.
- Katės gali keisti savo miego įpročius, kad atitiktų žmogaus tvarkaraštį, kad galėtų praleisti daugiau laiko su jomis aktyviomis valandomis.
2. Biologinis kačių laikrodis
Be to, kad katės stebi šeimininko rutiną, jos turi savo vidinį laiko išlaikymo mechanizmą.
Biologinis laikrodis yra vidinis mechanizmas, reguliuojantis organizmo cirkadinius ritmus. Katėms, kaip ir daugeliui kitų gyvūnų, šis mechanizmas padeda numatyti reguliarius įvykius, tokius kaip saulėtekis ir saulėlydis, maitinimosi laiką ir, žinoma, šeimininko grįžimą namo.
Intuicijos ir stebėjimo vaidmuo
Katės yra neįtikėtinai pastabios būtybės. Jie aptinka menkiausius aplinkos pokyčius, kurie gali signalizuoti apie artėjantį šeimininko sugrįžimo laiką. Tai gali būti apšvietimo pasikeitimas, kaimynų, grįžtančių iš darbo, garsai ar net subtilūs kvapų pokyčiai.
Moksliniai tyrimai šia tema
Tyrimai rodo, kad katės gali kelių minučių tikslumu įvertinti laiko intervalų trukmę. Eksperimentai, atlikti kontroliuojamomis sąlygomis, patvirtino, kad katės tam tikrą laikotarpį gali susieti su konkrečiais įvykiais, tokiais kaip šėrimas ar šeimininko sugrįžimas.
3. Emocinis ryšys
Emocinis katės ir žmogaus santykių aspektas taip pat vaidina svarbų vaidmenį augintinio gebėjime numatyti šeimininko sugrįžimą.
Priešingai populiariam įsitikinimui apie šaltumą ir atsiribojimą, katės yra labai emocingi gyvūnai. Jie gali patirti daugybę emocijų, įskaitant meilę, nerimą, džiaugsmą ir net pavydą. Šis emocinis jautrumas leidžia jiems pajusti savo šeimininkų nuotaiką ir emocinę būseną.
Emocinio ryšio tarp kačių ir šeimininkų tyrimas
Moksliniai tyrimai patvirtina stiprų emocinį ryšį tarp kačių ir jų šeimininkų. Eksperimentai parodė, kad kačių streso lygis mažėja esant šeimininkui, o netikrumo situacijose jos dažnai kreipiasi pagalbos į savo žmones. Šis ryšys gali paaiškinti, kodėl katės taip jautriai reaguoja į artėjantį šeimininko sugrįžimo laiką.
„Energijos lauko“ samprata ir jos įtaka kačių elgesiui
Nors sąvoka „energijos laukas“ neturi griežto mokslinio pagrindo, kai kurie tyrinėtojai teigia, kad katės gali būti jautrios subtiliems elektromagnetinio lauko pokyčiams, atsirandantiems žmogui priartėjus. Ši hipotezė reikalauja tolesnio tyrimo, tačiau ji gali paaiškinti kai kuriuos atvejus, kai atrodo, kad katės numato šeimininko atvykimą dar gerokai anksčiau, nei patenka į ausų ar matymo zoną.
4. Kvapo vaidmuo
Kvapo pojūtis taip pat vaidina svarbų vaidmenį kačių gebėjime naršyti laike ir erdvėje, taip pat numatant šeimininko sugrįžimą.
Katės turi išskirtinai aštrų uoslę, kuri yra 14 kartų stipresnė nei žmonių. Tai leidžia jiems aptikti kvapus per atstumą ir žmogaus nosiai nepasiekiamą koncentraciją. Savininko kvapas, įsišaknijęs drabužiuose, balduose ir kituose namų daiktuose, sukuria nepakartojamą kvapų kraštovaizdį, kuris nuolat kinta visą dieną.
Kaip katės naudoja savo uoslę, kad nustatytų laiką?
✔️ Katės gali sekti šeimininko kvapo intensyvumo pokyčius. Dienai einant, kvapas tampa silpnesnis, o katė pagal šią informaciją gali įvertinti laiką, praėjusį nuo šeimininko išvykimo.
✔️ Jie taip pat gali aptikti kvapus, susijusius su tam tikru paros metu, pavyzdžiui, kaimyninių butų gaminimo kvapus ar gatvių kvapų pokyčius, kurie signalizuoja apie artėjant vakarui.
✔️ Kai kurie mokslininkai teigia, kad katės gali aptikti šeimininko feromonų pokyčius, kurie gali keistis per dieną priklausomai nuo jo aktyvumo ir emocinės būsenos.
Taigi, uoslės, stebėjimo ir emocinio ryšio su šeimininku derinys leidžia katėms sukurti sudėtingą laiko ir įvykių žemėlapį, kuris padeda numatyti savo asmens sugrįžimą.