„Padarom ir jūsų vyrui. Šiaip, profilaktiškai. Imunitetui pastiprinti“, – suleisti vitaminų injekcijas pasiūlė gydytojos licencijos neturinti slaugytoja. Po šios namuose atliktos medicininės procedūros vyras vos nenumirė. Jo gyvenimo draugė, žinoma Klaipėdos vizažistė Alina Lebideva, papasakojo, kas vyko jų namuose vėlų šeštadienio vakarą, kuris vos nesibaigė tragedija: „Jis išsirietė, galvą atlošė atgal, akys užsivertė į viršų.“
Madingosios vitaminų injekcijos į veną
A. Lebideva pripažino, kad į namus ne kartą kvietėsi per pažįstamus surastą slaugytoją, kad ši sulašintų vitaminų. Tiesa, kokių vitaminų ar mineralinių medžiagų, ji tiksliai nežinanti.
„Mūsų pažįstamų, garsių ir pasiturinčių žmonių rate, tai populiari procedūra. Aš ir pati buvau patikėjusi jos nauda, reklama. Vos pajunti peršalimo simptomus, lašiniesi vitaminą C. Nors realiai teigiamas šių injekcijų poveikis trunka gal vieną parą. Atrodo, kad turi daug energijos, tačiau praėjus poveikiui pasijunti dar blogiau nei prieš jas“, – pasakojo mergina.
Paklausta, kodėl šį kartą jai prireikė į namus kviestis slaugytoją, ji atsakė, kad kelis mėnesius jaučia peršalimo simptomus, kosti.
„Viską tyriausi, net kokliušą. Nieko nerado. Pasakė, kad kažkoks virusas. Todėl pasikviečiau slaugytoją, nes pavargau sirgti“,– sako A. Lebideva.
Už vieną procedūrą namuose – 60 eurų
Į namus atvykusi slaugytoja „vitaminų kokteilį“ pasiūlė sulašinti ir jokių sveikatos nusiskundimų neturėjusiam pašnekovės gyvenimo draugui. „Padarom ir jam. Šiaip, profilaktiškai. Imunitetui pastiprinti“, – injekcijas pasiūlė gydytojos licencijos neturinti moteris.
Slaugytoja atvažiuoja nelegaliai, liaudiškai tariant, „chaltūrina“.
Alina Lebideva
Pasak A. Lebidevos, už neaiškaus skysčio sulašinimą slaugytoja prašo 60 eurų. Ir į namus atvyksta tik tada, jei yra mažiausiai du lašelinių pageidaujantys klientai.
Prastai matanti slaugytoja be reikiamos lašelinėms įrangos
„Visų pirma, atvykusi slaugytoja pamiršo savo akinius. Nors be jų prastai mato, vis tiek neatsisakė statyti lašelinių. Ji net neturėjo įrangos. Tiksliau, lašelinės stovo. Juk ji atvažiuoja nelegaliai, liaudiškai tariant, „chaltūrina“. Ji paprašė kokio nors aukšto daikto, ant kurio galėtų pakabinti lašelinės skysčių maišelį: toršero ar dar ko nors, randamo namuose.
Aš atnešiau telefonui naudojamą trikojį. Ji pritvirtino atsineštus tirpalų maišelius ir tas trikojis su visa jėga nuvirto. Vienas tirpalo maišelis trūko, kitas stipriai susipurtė. Jau tada buvo ženklas, kad nebereikia tęsti procedūros“, – pasakoja dabar savo naivumu negalinti atsistebėti klaipėdietė.
Pasak A. Lebidevos, iš pradžių kateteris į veną buvo įstatytas jos draugui. Vėliau ši procedūra turėjo būti atlikta jai ir jos sesei.
Atvažiavę paramedikai net pirštu prie smilkinio sukiojo pamatę, kaip ir kas buvo leidžiama į veną.
Alina Lebideva
„Nepraėjus nė minutei maniškis sako: „Žinokit, man svaigsta galva“. Tada susiėmė rankomis galvą ir vėl sako: „Oi, žinokit, man labai svaigsta galva.“ Ir viskas. Tą akimirką jis išsirietė, galvą atlošė atgal, akys užsivertė į viršų, visas kūnas ir veidas buvo baltos spalvos, net į žalumą. Jis prarado sąmonę. Slaugytoja sureagavo greitai. Ėmė teikti pirmąją pagalbą, daryti širdies masažą, dirbtinį kvėpavimą. Aš ištraukiau iš venos adatą.
Žinokit, aš, matydama savo mylimą žmogų gaivinamą, be jokios gyvybės, galvojau, viskas, dabar ir aš numirsiu. Ištiko toks šokas, tokia baimė, kad aš jau tik verkdama rėkiau: „Dieve, ne, maldauju, ne. Maldauju, meile mano, ne. Dieve, prašau, ne“, – to momento išgyvenimais dalijosi moteris.
Vyras patyrė kolapsą
Atvykus greitosios medikams, Alinos draugas jau buvo atgavęs sąmonę. Nuvežus į ligoninę nustatyta, kad vyrą buvo ištikęs kolapsas.
(Kolapsas – ūminis kraujagyslių funkcijos nepakankamumas. Staiga sumažėjus arteriniam kraujospūdžiui pasidaro silpna, svaigsta galva, atšąla galūnės, susilpnėja ir padažnėja pulsas, kvėpavimas, gali pritemti sąmonė, atsirasti traukuliai, sutrikti organizmo gyvybinės funkcijos, – aut. past.)
„Atvažiavę paramedikai net pirštu prie smilkinio sukiojo pamatę, kaip ir kas buvo leidžiama į veną. Jie buvo šokiruoti, kad slaugytoja suleido net keturias receptines vitamino C ampules. Be to, ji ignoravo aukštą mano draugo kraujo spaudimą. Pasirodo, kad tokiu atveju negalima lašinti vitaminų“, – slaugytojos nekompetencija stebėjosi A. Lebideva.
Paklausta, ar nežada apskųsti nelegaliai medicinos paslaugas teikiančios slaugytojos, A. Lebideva atsakė:
„Svarstėme, bet ir patys esame kalti, kad ją kvietėme. Manau, kad daugiau tokių paslaugų ji nebeteiks. Mes irgi su vyru gavome didelę pamoką. Tapome sąmoningesni. Aš save kaltinu kvailu elgesiu: „Kvailį ir bažnyčioje muša.“ Ir man ne gėda tai pripažinti. Galbūt paviešindama šią istoriją apsaugosiu kitus vitaminų injekcijų namuose mėgėjus“, – prisipažino mergina.
Gydytoja: „Vitaminas C gali būti mirtinai pavojingas, jei suleisi per didelę dozę“
„Visos injekcijos į veną gali būti pavojingos, jai jas atliksi bet kaip. Visų pirma, prieš ką nors leidžiant reikia nustatyti, ar pacientui tai reikalinga, ar jam trūksta kokios nors medžiagos. Tai galima nustatyti tik atlikus tyrimus ir paskyrus reikiamą, saugią dozę“, –sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner-Sakalauskienė.
Ji teigia, kad tokios neva nekaltos procedūros gali būti atliekamos tik medicinos įstaigose, nes į veną leidžiami vaistai, vitaminai veikia kur kas greičiau, todėl reikalinga intensyvi paciento pulso, spaudimo, sąmonės lygio, kvėpavimo dažnio stebėsena. Prieš skiriant vitaminų injekcijas svarbu įvertinti ir žmogaus sveikatos būklę: širdies ritmą, spaudimą, gretutines ligas.
„Pavyzdžiui, per greitai sulašinus natrio, galima pakenkti žmogaus smegenims. Vitaminas C irgi gali būti mirtinai pavojingas, jei suleisi per didelę dozę. Per didelis jo kiekis gali nulemti vadinamąjį kraujo rūgštingumo padidėjimą ir staigų organų būklės pakenkimą. Tai gali baigtis mirtimi“, – įspėjo gydytoja.
G. Laubner-Sakalauskienė žmonėms, kurie įtaria kokių nors medžiagų organizme trūkumą, pataria atlikti tyrimus ir tik tada su jais kreiptis į gydymo įstaigas.