Pasauliui gedint dėl 88 metų popiežius Pranciškaus mirties aiškėja, kas yra pagrindiniai kandidatai tapti pirmojo popiežiaus iš Lotynų Amerikos įpėdiniu. Praėjus dviem ar trims savaitėms po popiežiaus laidotuvių, kardinolų kolegija susirinks į Siksto koplyčią ir surengs konklavą – itin slaptą naujo popiežiaus rinkimų procesą.
Teoriškai į popiežiaus postą gali pretenduoti bet kuris pakrikštytas Romos katalikų vyras, tačiau pastaruosius 700 metų popiežius visada buvo renkamas iš Kardinolų kolegijos. Didžioji dauguma iš 266 per visą istoriją išrinktų pontifikų buvo europiečiai.
Kitaip nei įprastoje politikoje, kandidatai į popiežius nevykdo atviros kampanijos dėl šių pareigų. Vatikano stebėtojai kardinolus, turinčius gerų šansų tapti popiežiumi, vadina papabile, t. y. „galinčiais tapti popiežiais“.
Balsavimo dieną Siksto koplyčia su garsiosiomis Mikelandželo tapytomis lubomis fiziškai uždaroma, o kardinolai, davę slaptumo priesaiką, uždaromi viduje.
Balsuoti gali tik jaunesni nei 80 metų amžiaus kardinolai. Maždaug 120 jų slapta balsuos už pasirinktą kandidatą, įrašydami savo vardą į balsavimo biuletenį ir įmesdami jį į altoriaus viršuje esančią taurę.
Jei nė vienas kandidatas nesurenka reikiamos dviejų trečdalių balsų daugumos, rengiamas dar vienas balsavimo turas.
Per dieną gali būti iki keturių turų. Suskaičiavus balsavimo biuletenius, jie sudeginami Siksto koplyčios viduje esančioje krosnyje, kurią iš anksto įrengė Vatikano ugniagesiai. Antroje krosnelėje deginama cheminė medžiaga, per kaminą į išorę siunčianti dūmų signalą: Juodi dūmai reiškia, kad naujasis popiežius neišrinktas, balti – kad išrinktas.
Štai pagrindiniai pretendentai tapti kitu aukščiausiuoju popiežiumi.
Pietro Parolinas, 70 m.
P. Parolinas būtų „tęstinumo“ kandidatas popiežiui Pranciškui, nes dirbo kartu su juo kaip aukščiausio rango kardinolas. Jis laikomas nuosaikiu, nors ir ne tokiu artimu liberaliajam sparnui, kaip kartais atrodė Pranciškus.
Nuo 2013 m. jis eina Vatikano valstybės sekretoriaus pareigas.

Neseniai jis davė interviu Italijos laikraščiui „L’Eco di Bergamo“, kuriame komentavo keletą geopolitinių klausimų.
P. Parolinas sakė, kad visi gali prisidėti prie taikos, bet sprendimų niekada negalima siekti vienašališkai primetant kažkieno valią, nes tai gresia žmogaus teisių pažeidimu ir taip niekada nebus pasiekta teisinga ir ilgalaikė taika.
Kai 2015 m. Airija nubalsavo už tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą, P. Parolinas tai pavadino „žmonijos pralaimėjimu“.
Pastaruoju metu P. Parolinas įsivėlė į nedidelį skandalą. Jis buvo 2018 m. Šventojo Sosto ir Kinijos susitarimo, kurį kai kas laiko „parsidavimu“ Kinijos komunistų partijai, architektas.

Luisas Antonio Tagle’as, 67 m.
L. Tagle’as yra favoritu lažybų rinklose. Buvęs Manilos arkivyskupas išsiskiria tuo, kad jis būtų pirmasis popiežius iš Azijos – regiono, kuriame sparčiausiai auga katalikų populiacija.
Filipinietis pasisakė prieš teisę į abortus jo gimtojoje šalyje, tačiau yra laikomas vienu iš liberalesnių kandidatų.
Jis kritikavo Bažnyčios požiūrį ir pareiškimus apie gėjus, neištekėjusias motinas ir išsiskyrusius arba vėl susituokusius katalikus. 2015 m. jis sakė, kad griežti pasisakymai apie šiuos žmones juos izoliavo nuo visuomenės.
Jis yra skundęsis, kad Katalikų bažnyčia pernelyg griežtai vertina homoseksualų ir išsiskyrusių porų santykius ir kad tai trukdo jos evangelizacinei veiklai.
Peteris Turksonas, 76 m.
Ganoje gimęs buvęs Žaliojo kranto vyskupas taptų pirmuoju juodaodžiu popiežiumi. Jis taip pat galėtų pasiekti Afrikos katalikų auditoriją.
Jis buvo popiežiaus Pranciškaus pasiųstas kaip taikos pasiuntinys į Pietų Sudaną.

Sudėtingu homoseksualių santykių klausimu jis užima vidurio poziciją, teigdamas, kad daugelio Afrikos šalių įstatymai yra per griežti, tačiau reikia gerbti afrikiečių nuomonę šiuo klausimu.
P. Turksonas vienu metu buvo lažybininkų favoritas per 2013 m. konklavą, kai buvo išrinktas Pranciškus.
Peteris Erdo, 72 m.
Kardinolas iš Vengrijos būtų antrasis popiežius po Jono Pauliaus II, kilęs iš Rytų Europos, kur Bažnyčios vadovai dažnai buvo persekiojami.

Jis yra buvęs Europos Vyskupų Konferencijų Tarybos (CCEE) pirmininkas, žinomas už pamaldumą Švč. Mergelei Marijai. 2003 m. popiežius Jonas Paulius II įšventino P. Erdo į kardinolus.
Vengras yra gilus konservatorius, pasisakęs prieš tai, kad išsiskyrę ar antrą kartą susituokę katalikai priimtų šventąją Komuniją. Jis taip pat prilygino pabėgėlių priėmimą neteisėtam žmonių gabenimui.
Jose Tolentino, 59 m.
Kilęs iš Portugalijos J. Tolentino jis yra dirbęs arkivyskupu ir ėjęs įvairias pareigas Vatikane. Būdamas – santykinai – jaunas kandidatas, jis pasisakė už tai, kad Biblijos tyrinėtojai bendrautų su šiuolaikiniu pasauliu žiūrėdami filmus ir klausydamiesi muzikos.

Matteo Zuppi, 69 m.
M. Zuppi nuo 2015 m. buvo Bolonijos arkivyskupas. 2019 m. popiežius Pranciškus jį paskyrė kardinolu.
Prieš dvejus metus popiežius paskyrė jį Vatikano taikos pasiuntiniu Ukrainoje, o eidamas šias pareigas jis lankėsi Maskvoje, kad „paskatintų žmogiškumo gestus“. Jis taip pat susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir buvusiu JAV vadovu Joe Bidenu.
Nors jis nesusitiko su Kremliaus šeimininku Vladimiru Putinu, jis susitiko su prieštaringai vertinamu Rusijos vadovo sąjungininku, Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovu patriarchu Kirilu, tačiau diplomatinė pažanga buvo menka.

Prieš tapdamas kardinolu M. Zuppi išsakė pozityvią nuomonę apie LGBTQ bendruomenę. Anot jo, derėtų skatinti dialogą ir abipuses žinias bei supratimą, kad Bažnyčia įgytų naują pastoracinį požiūrį į „LGBT brolius ir seseris“.
Mario Grechas, 68 m.
Iš Maltos kilęs M. Grechas anksčiau ėjo Gozo vyskupo pareigas, o dabar yra Vyskupų sinodo generalinis sekretorius.
Jis ragino Bažnyčią „išmokti naujos kalbos“ bendraujant su homoseksualiomis poromis ir išsiskyrusiais asmenimis, nors taip pat laikomas tradicionalistu.

Robertas Sarahas, 79 m.
Prancūzijos Gvinėjoje gimęs R. Sarahas yra dar vienas galimas pirmasis juodaodis popiežius, tačiau jis yra ganėtinai senas.
Jis dirba Vatikane nuo Jono Pauliaus II laikų. Jis yra konservatyvus – kritikavo homoseksualumą kaip grėsmę visuomenei. Jis taip pat yra pasisakęs prieš islamo fundamentalizmą.
