Priešai dantims: vaisvandenių vartojimas naikina emalį, skatina dantų jautrumą

Pasimėgauti gaiviaisiais gazuotais gėrimais mėgstame kiekvienas. Tačiau dažnas ir besaikis vaisvandenių vartojimas kenkia dantų emaliui, – sako gydytoja odontologė Gabrielė Ramanauskienė. 

„Jie tikrai nėra draugiški dantims. Mūsų dantys labiausiai bijo rūgšties, nes mūsų burnos pH yra arčiau neutralios. Kai burnos pH nukrenta žemiau 5,5 prasideda danties irimas – emalis pradeda dirbti. Būtent gėrimai, kurie savo sudėtyje turi cukraus arba rūgščių, pažemina mūsų burnos pH iki tokios, kai prasideda danties tirpimas“.

Didelis cukraus kiekis

Kaip teigia G. Ramanauskienė, vaisvandeniuose slypi didelis cukraus kiekis, kuriuo maitinasi burnos bakterijos.

„Kai jos valgo cukrų, išskiria šalutinį produktą – rūgštį. Būtent taip atsiranda rūgšti aplinka mūsų burnoje. Kalbant apie gazuotus gėrimus, tam, kad gėrimas būtų gazuotas, reikia įdėti angliarūgštės. Tai yra rūgštis, kuri žemina mūsų burnos pH. Į tai įeina ne tik saldūs limonadai, bet ir mineralinis vanduo. Jeigu mes paimtume saldų gazuotą limonadą, jis turi ir cukraus – maistas bakterijoms, taip pat turi angliarūgštės su skonio stiprikliais. Tada tai yra bloga aplinka mūsų dantims“, – kalba pašnekovė.

Rūgštis padaro dantis matinius ir nebėra dantų slidumo, nes viską pradeda graužti, – sako gydytoja. Todėl ji pabrėžia, kad dantų būklės prastėjimą lemia ne išgertas vaisvandenių kiekis, o tai, kiek laiko jis yra vartojamas.

„Jeigu su maistu mes išgersime stiklinę kokakolos, tai po pusvalandžio seilės mūsų pH atstatys į neutralią. Jeigu mes į kino teatrą pasiimsime litrą kokakolos ir ten 2 valandas gurkšnosime, tai reikia įsivaizduoti, kad mes 2 valandas savo dantis mirkome toje rūgštinėje terpėje“, – aiškina G. Ramanauskienė.

Gerti pro šiaudelį

Odontologė pataria gaiviuosius gėrimus gerti pro šiaudelį, taip sumažinant kontaktą su dantimis. Į pagalbą gali ateiti ir stiklinė vandens bei becukrė guma.

Taip pat skaitykite:  Unikauskas pasidalijo TOP7 produktais, kuriuose gausu kolageno: padės išsaugoti sveiką odą ir sąnarius

„Ką visi galime lengvai padaryti, tai praskalauti vandeniu ir būtų idealu pakramtyti becukrę gumą, nes ji skatina seilėtekį, o kuo daugiau seilių, tuo greičiau atsistato mūsų pH į neutralią. Svarbiausia – nesivalyti dantų, nes kai mūsų dantys yra pasišiaušę, aptirpę rūgštinėje aplinkoje ir mes dar mechaniškai pradėsime brūžinti, tai tas emalis dvigubai labiau tirpsta. Reikėtų bent pusvalandį palaukti“, – teigia ji.

G. Ramanauskienė prisimena ir pacientą, kurio dantų jautrumą lėmė kasdienis populiaraus gaiviojo gėrimo vartojimas.

„Turėjau paauglį berniuką. Ateina – tobuli dantukai, sveiki, bet sako, kad jautrūs ir nieko negali valgyti. Pasižiūrėjome, pasikalbėjome, tai geria kasdien kokakolą ir labai pažeidė patį emalį, kuris vizualiai nelabai matosi. Užteko parinkti tinkamas priemones, nutraukti kokakolos vartojimą ir viskas savaime susitvarkė“, – pasakoja odontologė.

544
Patiko? Pasidalink! Ačiū.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas