Jeigu pastebite, kad nuolat norite šlapintis, per dieną tualete apsilankote dešimt kartų, nors skysčių nevartojate daug, gali būti, kad jums pasireiškė dirgliosios šlapimo pūslės sindromas. Kaip atskirti šlapimo takų uždegimą nuo pūslės sudirginimo ir kokį vaidmenį čia atlieka kofeinas?
„Pastebėjau, kad išgėrus daugiau nei vieną puodelį kavos atsiranda stiprus noras šlapintis. Išėjusi iš tualeto po kelių minučių ir vėl noriu šlapintis. Per dieną tualete apsilankau mažiausiai dešimt kartų, nors skysčių vartoju mažai. Šlapimo tyrimas jokių uždegimų neparodė“, – LRT.lt sako Milda. Ji klausia, ar gali kava taip stipriai dirginti šlapimo pūslę.
Gydytojas urologas Vakaris Varyginas LRT.lt teigia, kad kavoje esantis kofeinas stipriai dirgina šlapimo pūslę.
„Ypač kavos vengti turėtų žmonės, kurie turi jautrią šlapimo pūslę arba jiems jau buvo pasireiškęs kad ir silpnas dirgliosios pūslės sindromas.
Sudirginti gali ir gazuoti gėrimai, rūgščios sultys, pavyzdžiui, obuolių. Taip pat aštrus maistas, silpnas alkoholis, ypač alus“, – sako urologas.
Pasak gydytojo, dirgliosios šlapimo pūslės sindromas nėra retas sutrikimas. Naujausi tyrimai rodo, kad jis būdingas ne tik moterims, kaip buvo manoma.
„Su amžiumi daugeliui žmonių silpnėja šlapimo pūslės raumenukas ir atsiranda labai staigus noras šlapintis. Šis sindromas gali atsirasti ir dėl buvusių šlapimo takų infekcijų, ir dėl stuburo neurologinių problemų, ilgalaikio streso, pašalus kojas ar išsimaudžius šaltame vandenyje.
Sindromas pasireiškia šiais simptomais: vargina dažnas, neatidėliotinas noras šlapintis, pilnos pūslės jausmas, tačiau pasišlapinti pavyksta tik labai nedaug“, – pasakoja specialistas.
Paklaustas, kaip atskirti šlapimo takų uždegimą nuo dirgliosios pūslės sindromo, gydytojas teigia, kad skirtumų yra.
„Dažnas noras šlapintis būdingas ir uždegimui. Tačiau išskirtinis uždegimo požymis yra skausmingas šlapinimasis, deginimo pojūtis, maudimas pilvo apačioje. Kartais su šlapimu gali pasirodyti kraujo. Uždegimas lengvai nustatomas atlikus šlapimo tyrimą ir gydomas antibiotikais“, – kaip atskirti sutrikimus, pataria urologas.
V. Varyginas sako, kad, nustačius dirgliosios šlapimo pūslės sindromą, dažniausiai rekomenduojami gyvensenos pokyčiai. Pirmiausia siūloma vengti kofeino ir neperšalti.
„Galima taikyti fizioterapiją, šildymo procedūras. Kitaip tariant, viską, kas pagerina kraujotaką mažajame dubenyje.
Kartais skiriame vaistų, kurie šiek tiek blokuoja šlapimo pūslės receptorius, tad ji tampa mažiau dirgli. Tačiau šis vaistas yra gana stiprus ir gali turėti šalutinių poveikių: burnos džiūvimą, akių sausumą“, – sako urologas.
Pasak pašnekovo, dirgliosios pūslės sindromą turintys žmonės neretai sau daro meškos paslaugą. Jie vengia vartoti daug skysčių.
„Žmogus mano, kad jei vartos kuo mažiau skysčių, tuo rečiau norės į tualetą. Deja, bet geriant per mažai skysčių šlapimas koncentruojasi ir dar labiau dirgina pūslę. Tada atsiranda dar staigesnis ir stiprus noras šlapintis.
Tad esant tokioje vietoje, kur yra tualetas, tikrai nereikėtų vengti vartoti skysčių“, – pataria urologas.