Lietuvos prekybos tinklai imasi naujų priemonių kovai su vagystėmis – jau testuojamos išmaniosios stebėjimo sistemos, kurios gali atpažinti įtartinus judesius ir pranešti apsaugai dar prieš įvykstant nusikaltimui.
Vagysčių mastai auga – prekybininkai ieško sprendimų
Prekybos tinklų atstovai neslepia – vagysčių skaičius pastaraisiais metais sparčiai auga. Pavyzdžiui, „Maximos“ duomenimis, per pastaruosius ketverius metus vagysčių skaičius išaugo beveik dvigubai – nuo 8,5 tūkst. iki 17 tūkst. per metus. Populiariausios vagių grobio kategorijos – brangūs alkoholiniai gėrimai, kava, sviestas, sūris, šokoladas ir net loterijos bilietai.
Nepaisant įvairių prevencijos priemonių, parduotuvės vis dar praranda didžiules sumas. Todėl ieškoma būdų, kaip vagystes pažaboti efektyviau.
Stebi judesius, o ne veidus
Viena iš naujausių priemonių – vaizdo stebėjimo sistemos, gebančios atpažinti ne įtariamųjų veidus, o jų judesius. Elektroninių saugos sistemų bendrovės „Spectra Baltic“ vadovas Karolis Samušis sako, kad ši technologija jau išbandoma Lietuvoje.
„Jeigu asmuo įsidės prekę į palto ar striukės kišenę, apsaugos darbuotojas iškart gaus pranešimą apie įtartiną veiksmą“, – aiškina K. Samušis.
Ši sistema, priešingai nei biometriniai atpažinimo sprendimai, nepažeidžia duomenų apsaugos taisyklių, nes nefiksuoja konkrečių asmenų tapatybės.
Dirbtinis intelektas užkerta kelią ir kasų sukčiavimui
Vaizdo analizės technologijos diegiamos ir savitarnos kasose. Dirbtinis intelektas atpažįsta prekes ir neleidžia jų pakeisti pigesnėmis alternatyvomis.
„Būta atvejų, kai pirkėjai bandė brangaus viskio butelį sverti kaip bulves ar avokadus“, – pasakoja saugos bendrovės atstovas Arvidas Januška.
Neįleisti vagių – kol kas neįmanoma
Nors prekybininkai siūlė apsivogusius asmenis išvis neįleisti į parduotuves, ši idėja kol kas nesuderinama su galiojančiais įstatymais. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai teigia, kad tokia priemonė pažeistų žmogaus teises.
Vis dėlto prekybininkai ir toliau ieško būdų, kaip apsaugoti savo prekes ir sumažinti nuostolius. Ar naujosios technologijos iš tiesų atgrasys vagis, paaiškės jau netolimoje ateityje.
